Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates

Kahramanmaraş Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Mahit GÜNEŞ, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 12-13 Aralık 2015 tarihlerinde Bilkent Otel'de gerçekleştirilen Ar-Ge Reform Paketi Hazırlık Çalıştayı'na katıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Türkiye’deki Yenilik ve Ar-Ge ekosisteminin geleceğini etkileyecek, ülkemizin önümüzdeki 10 yılına damga vuracak vizyonun, misyonun ve değerlerinin belirlenmesi ve bu ekosistemin hedeflerine ulaşmasını sağlayacak stratejiler ve yol haritasının geliştirilmesi kapsamında yapılan çalıştayda Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi, “Teknoloji Şirketlerinin Ortaya Çıkışı” katılımcıları grubunda yer alarak sorun tespiti ve çözüm önerilerine katkıda bulundu.

Toplantıya katılan T.C. Bilim. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK, Ar-Ge ve inovasyona verilen desteklerin son yıllarda ciddi oranda arttığına dikkati çekerek, "Artık Türkiye Ar-Ge'ye dayalı üretim yapan bir ülke konumuna gelmeye başladı. Türkiye sadece mal ve hizmet üretip satan bir ülke konumundan bilim ve teknoloji üretip, bilgi satan duruma gelmeye başladı" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet olarak en önemli önceliklerinin, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkmasını sağlayacak yapısal reformları ve adımları atmak olduğunun altını çizen Bakan IŞIK, "Bu açıdan belki de üzerinde en fazla sorumluluk olan bakanlıklardan biri de bizim bakanlığımız. Nitelikli üretimi artırma noktasında en büyük sorumluluk bizim üzerimizde. Bizde bu anlayışla bugüne kadar verdiğimiz tüm desteklerin etki analizleri yapmaya başladık" ifadelerini kullandı.

Reform paketinde yer almasını planladıkları çalışmalara ilişkin bilgiler veren IŞIK, "Tekno girişim sermaye desteğinin 150 bin liraya çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu da bakanlık bünyesinden TÜBİTAK bünyesine aktarmak istiyoruz. Bakanlığımızın yürüttüğü 4 programı da TÜBİTAK ve KOSGEB'e devretmeyi planlıyoruz, son aşamaya geldik. Biz daha çok programların etki analizlerine odaklanmış olacağız" ifadesini kullandı.